Најнови податоци од светот поврзани со коронавирусот до 17 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 885.346 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 44.214, а оздравеле 185.215 луѓе.

– Пандемијата на коронавирусот го намали загадувањето на воздухот во светот, но малку ќе влијае на заштитата на климата, предупреди претставник на Светската метеоролошка организација.

– Германија ќе ги продолжи мерките против ширењето на новиот коронавирус до крајот на велигденските училишни празници, односно до 19 април.

– Во Швајцарија во последните 24 часа се регистрирани 963 новозаразени случаи со Ковид-19.

– Бројот на смртни случаи во САД од коронавирусот надмина 4.000 лица.

– Според последните податоци во Белгија за едно деноноќие починале 123 луѓе, во Холандија 134, во Австрија 18, во германија 27, во Португалија 27, а во Шведска 59.

Прочитајте и...  Димитров ѝ се заблагодари на норвешката колешка за помошта во борбата со ковид-19

– Сенегал соопшти за првиот смртен случај од Ковид-19 во земјата. Папе Диуф, поранешен претседател на францускиот фудбалски клуб Марсеј и некогашен спортски новинар, почина од инфекција со коронавирус.

– Јапонија ја продолжи забраната за влез на патници од 73 земји и регионот, со цел да го спречи ширењето на коронавирусот.

– Неколку десетици американски студенти кои се вратиле од пролетниот одмор, кој го поминале во исто одморалиште на мексиканска плажа, биле позитивни на тестирањето за новиот коронавирус.

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат