Најмалку осум жртви при уривање на дел од хотел во Кина

EPA-EFE/ALEX PLAVEVSKI

Најмалку oсум лица загинаа кога се урна дел од хотелот Сиџи Кајуан во приморскиот југоисточен кинески град Сушоу.

Спасувачките екипи од утрово трагаат по девет лица под урнатините, јавија кинеските медиуми.

Несреќата се случила вчера попладне, а Министерството за вонредни ситуации на Кина веднаш испратило спасувачка екипи.

Во тек е истрага за причините за уривањето на тој трикатен хотел изграден во 2018 година

Видео на денот