7 C
Скопје

Над 400 осуденици побегнаа од затвор на Хаити, 25 загинати

Повеќе од 400 осуденици избегаа од затвор на Хаити, недалеку од главниот град Порт-о-Пренс.

Во денешниот извештај на локалните власти се вели дека 25 лица загинале пред два дена при масовното бегство од затворот Круа ле Буке, меѓу нив и директорот на таа институција и случајни минувачи кои биле во центарот на инцидентот, пренесува Би-Би-Си.

Меѓу убиените е и моќниот шеф на подземјето, Арнел Жозеф, кој настрада кога се појавил на мотор на контролен пункт, неколку часа по бегството.

Прочитајте и...  Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар