2 C
Скопје

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

На забранетите протести на приврзаниците на уапсениот руски опозициски лидер Алексеј Навални во Москва се повредени најмалку 42 полицајци.

– Засега знаеме дека се полесно повредени 42 припадника на безбедносните сили, наведуваат официјални извори, објави ТАСС.

Полицијата започна истрага за нападите врз полицајците, изјави Јулија Иванова, претставничка на московската канцеларија на Истражниот комитет.

– Со истрагата ќе бидат утврдени фактите за илегалните активности, акциите и луѓето кои се одговорни за нив, нагласи Иванова.

Во центарот на Москва денеска се собраа повеќе од 40.000 луѓе во знак на поддршка за упасениот опозициски лидер Алексеј Навални.

Протестите, кои се забранети од руските власти, беа организирани во околу 100 градови низ Русија, а според информациите на Си Ен Ен уапсени уапсени се најмалку 1.800 луѓе, меѓу кои и Љубов Собољ, блиска соработничка на Навални и член на неговиот адвокатски тим.

Прочитајте и...  На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 464 пациенти, слободни кревети има

Полицијата употребила сила на протесетите, а демонстрантите одговориле со фрлање снежни топки.

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар