МЗ: Имаме слух за барањата на кофинансираните специјализанти

Министерството за здравство (МЗ) има слух за барањата на кофинансираните специјализанти и се бара механизам за подобрување на нивниот статус, стои во објавата на министерството испратена до медиумите.

„Во исто време решаваме состојби каде немаше никакво поместување во позитивна насока со години претходно. Нивните колеги кои се приватни специјализанти за првпат се платени за својот труд во 2018 година. Тие дотогаш работеа бесплатно. Фокусот кој прво го ставивме беше на приватните специјализанти, да им овозможиме подобри услови за работа“, се вели во соопштението.

Од таму додаваат дека се бара механизам и за кофинансираните специјализанти. Како што информираат, веќе се договорени да почнат работни групи да работат на решавање на оваа ситуација, но затоа треба да биде во соработка со Фондот за здравствено осигурување и најверојатно со пратениците со цел да се види каква е можноста Законот во тој дел да се промени.

Прочитајте и...  Тачи: Борба против коронавирусот, не со зборови туку во стотици милиони евра

-Откако следната недела ќе ги собереме сите информации ќе имаме и детална динамика како и кога ќе може да се изнајде решение, велат од МЗ.

Од таму потсетуваат дека зголемени се платите и коефициентите за исплата на дежурства и ноќен труд на медицинскиот кадар, а некои типови на дежурства се зголемени за два до три пати.

Прочитај повеќе

Зибери го започна караванот „Оствари го сонот“ од Желино

Слободен печат

Карантин невиден досега: Руските власти ископале канал околу едно село за да го затворат

Слободен печат

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Слободен печат

Во САД турнат споменикот на црн активист кој се бореше против робовладетелството

Слободен печат

Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Слободен печат

Кекеновски: Гласот за „Никогаш северна само Македонија” е глас за чесните и праведните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукаревска до младите: Вие сте силата која влече напред, со вас ќе изградиме европска, економски силна држава

Слободен печат

Мета може да го свика Советот за национална безбедност поради влошената состојба со Ковид-19

Слободен печат

Николоски: Ветуваме работни места и повисоки плати за младите луѓе

Слободен печат

Пленковиќ: Нема време за чекање, се е веќе јасно

Слободен печат

Мицкоски од Василево: СДСМ требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Слободен печат

Докторката која криеше дека е заразена со корона се врати на работа на Кожната клиника

Слободен печат