Музиката на „Софиските солисти“ ги  допре срцата на публиката на „Охридско лето“ - Слободен печат

Музиката на „Софиските солисти“ ги  допре срцата на публиката на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ синоќа во црквата „Света Софија“ донесе концерт на Камерниот оркестар Софиски солисти  од Бугарија кој настапи под диригентската палка на маестро Георги Патриков.

Солист на вечерта беше познатиот македонски флејтист Страшо Темков кој вели дека првпат настапува со овој реномиран камерен состав.

Публиката уживаше во Античката свита на композиторот Џон Рутер, во моцартовото Диовертименто за гудачи, во Едноставната симфонија на Бенџамин Бритн, во Серенадата од Антонин Дрворжак, а извонредните музичари ја доловија и композицијата Македонско капричо од Драган Шуплевски.

Камерниот оркестар „Софиски солисти“ е основан во 1962 година од страна на група млади музичари, тогашни членови на Софиската опера.

Првиот концерт се одржал во март 1962 година под диригентската палка на Михаил Ангелов и веднаш ги освоил симпатиите на софиската публика.

Ансамблот остварил бројни турнеи во земјите од Европа, но и 10 турнеи во САД, 13 во Јапонија, 7 во Кореја, но и настапи во Кина, Австралија и Јужна Америка. Настапувале во престижни концертни сали како: „Карнеги хол“ во Њујорк, „Ројал Алберт хол“ и „Барбикан“ во Лондон, „Гевандхаус“во Лајпциг, салата „Гаво“ во Париз, „Концертгебау“ во Амстердам, операта во Сиднеј, „Сантори хол“ во Токио и „Симфони хол“ во Осака.

Прочитај повеќе

РЕКОРД ЗА „ВРБА“: Шестиот филм на Манчевски надмина 30.000 гледачи

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков

Николовски: МКЦ го прославува роденденот на уметноста

Слободен печат

Трпкова: Авторите на „Медена земја“ не возат џипови од државни пари, пример се како се прави ремек-дело со љубов и посветеност

Слободен Печат

„Експеримент“ на репертоар во МКЦ

Слободен печат

Виктор Илиевски: За 100 отсто ја зголемивме публиката на Македонска филхармонија

Слободен печат

Остави Коментар

ten + nineteen =

Прочитај повеќе

СИТЕ НОМИНАЦИИ ЗА „ОСКАР“: „Џокер“ и „Ирецот“ доминираат во категориите

Слободен печат

Како тимот на „Медена земја“ ги дочека номинациите за „Оскар“ (ВИДЕО)

Слободен печат

„Медена земја“ влезе во трката за Оскар

Слободен печат

Денеска ќе знаеме дали документарецот „Медена земја“ ќе биде номиниран за Оскар

Слободен печат

Успешна година за Македонскиот народен театар

Слободен печат

Василичарскиот концерт „Легенди” утре и задутре во Националната опера и балет

Слободен печат