Миовски му даде два гола на Сент Мирен за едно полувреме

Бојан Миовски има одличен старт на сезоната во дресот на Абердин/фото: afc.co.uk

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски блеска во дресот на Абердин на стартот од сезоната во шкотската Премиер лига. Абердин во второто коло од Премиер лигата ја забележа првата победа, со 4:1 го совлада Сент Мирен, а Миовски постигна два гола.

Првиот гол Миовски го даде од пенал во 24 минута откако претходно еден гостински играч играше со рака во сопствениот шеснаесетник.

Во 37 минута Миовски зголеми на 2:0, а убедливиот триумф на Абердин го потврдија Кларксон во 45 и Дјук во 87 минута. Гостите успеаја да постигна почесен гол преку Ајунга.
Претходно Миовски погоди за новиот клуб и во шкотскиот Лига Куп.

 

Видео на денот