Милиони луѓе без струја, илјадници спијат надвор по силниот земјотрес во Порторико

Неколку илјади граѓани ноќта ја поминаа на отворено, поради тоа што куќите им се срушени во земјотресот или постои ризик од нивно рушење.

Околу милион и пол луѓе, повеќе од половина од популацијата во Порторико, нема струја по земјотресот кој во вторникот ја погоди оваа островска земја.

Неколку илјади граѓани ноќта ја поминаа на отворено, поради тоа што куќите им се срушени во земјотресот или постои ризик од нивно рушење.

За потсетување, земјотрес со јачина од 6,4 степени кој беше најсилен кој во последните 100 години го стресе Порторико. Загина едно лице.

Не се очекува дека снабдувањето со електрична енергија на целиот остров ќе биде воспоставено до викендот, поради тоа што во земјотресот е оштетена главната електрана Коста Сур, како и друга инфраструктура која е клучна за снабдувањето со електрична енергија.

За обновата на оваа електрана која со струја снабдува четвртина од Порторико ќе биде потребно најмалку една година, рече директорот на Агенцијата за електроснабдување Хосе Ортиц.

Прочитајте и...  Сведоштво на единствениот преживеан од украинскиот авион: Беше како на компјутерска игра (ФОТО)

Околу 24 отсто од жителите немаат ниту вода за пиење, а повеќе од 2.200 луѓе се сместени во прифатни центри.

Вчера, локалните медиуми пренесоа дека земјотресот ја уништил и најпознатата природна туристичка атракција во Порторико. 

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Деми Мур се уште влече трауми од „валканите нешта“ на кои ја принудувал поранешниот сопруг Ештон Кучер

Слободен печат