Земјотрес ја уништи најпознатата природна атракција во Порторико (ВИДЕО)

Вчерашниот земјотрес со силина од 5,8 степени по Рихтер ја уништи најпознатата природна туристичка атракција и природни симболи на Порторико, познатата Пунта Ветана, пренесуваат медиумите.

Во земјотресот се повредени осум лица, а како што пренесоа локалните медиуми, срушена е и една црква. Официјалните лица предупредија дека постои можност повеќе објекти да се оштетени, за што ќе имаат информација откако ќе се вратат во функција телефонските линии.

Гувернерката на Порторико Ванда Васкез потврди дека нема извештаи за загинати лица, но побара затворање на јавните институции и ги повика граѓаните да останат мирни додека не се испитаат оштетувањата на објектите.

Таа вчера прогласи вонредна состојба и ја активираше Националната гарда.

Прочитајте и...  Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Прочитај повеќе

Американски суд времено ја блокираша забраната против ТикТок

Марина Дамческа

Нови рестриктивни мерки во Велика Британија

Слободен печат

Ескалација на конфликтот во Нагорно Карабах: Стотици загинати ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Тркалезна маса за состојбата со болеста беснило во земјава

Слободен печат

Во Црна Гора од денеска дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Форум ЦСИД ќе презентира документ за учество на граѓаните во одлучувањето на локално ниво

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Осум банки заинтересирани за платниот промет на Пошта

МИА Агенција

Помпео: Кина е главна закана за САД

Слободен печат

Продолжуваат преговорите за договор за Брегзит

Слободен печат

Османи на разговори за европското досие на Северна Македонија во Брисел

Слободен печат

Помпео на средба со Дендиас во Солун

МИА Агенција

Со четвртиот сет мерки – 470 милиони за поддршка на граѓаните и стопанството

Слободен печат