Милановиќ: Хрватска не поддржува еднострана ревизија на Дејтонскиот договор

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска во Загреб се состана со Милорад Додик, член на претседателството на БиХ од редовите на српскиот народ.

На состанокот се разговараше за состојбата во Босна и Херцеговина и нејзините евроатлантски перспективи, проблемите во спроведувањето на Дејтонскиот договор и положбата и правата на сите три конститутивни народи, Хрватите, Србите и Бошњаците.

„Интересот на Република Хрватска е стабилна и функционална Босна и Херцеговина, како и обезбедување на еднакви права на Хрватите во БиХ, како рамноправен и конститутивен народ. Затоа, Хрватска не може да остане пасивна и нема да поддржува иницијативи кон еднострана ревизија на Дејтонскиот договор, кои ќе ја загорзат стабилноста во Босна и Херцеговина и Југоисточна Европа”, беше истакнато во соопштението, пренесено од „Јутарњи лист”.

Прочитајте и...  Туристичките агенции во Србија запреа со продажба на аранжмани

Како што е наведено, продолжувањето на дијалогот меѓу претставниците на сите три народи во Босна и Херцеговина е важно за реализација на стабилна и функционална БиХ, на која Хрватска, како пријателска и соседна земја, е подготвена да даде свој придонес. 

 

Прочитај повеќе

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги исмисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат

Пендаровски во говор на 75. сесија на ОН: Постигнавме значаен напредок во учеството на жените во политиката

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат