МЕТЕО на УБ | Славчо прогнозира: Сончево време, но со многу ниски температури

Славчо Попоски / ФОТО: Приватна архива

Денес времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 19 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со слаб ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 16 степени.

Потоа до самиот крај на оваа недела времето ќе биде претежно сончево со ниски утрински температури, кој понекаде ќе се спуштат до -4 степени, со што локално и понатаму ќе има појава на мраз. Максималните температури пак ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 20 степени. Промена на времето и врнежи од дожд се очекуваат од почетокот на следната недела.

Видео на денот