Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Претседателот на Албанија, Илир Мета, се сретна со известувачот на Европскиот парламент за Албанија, Изабел Сантос. Мета на средбата истакнал дека според него намерата на оваа власт е враќање на диктатурата.

-Благодарен сум за помошта која европските институции и земјите членки го дадоа за албанскиот народ. Алчноста на мнозинството по секоја цена и со анти-уставни мерки да го поtтчини Уставниот суд, го нарушува угледот на оваа клучна институција за отчетност на владата и сериозно ја компромитира волјата на мнозинството да се отворат преговори за пристапување со Европската унија. Освојувањето на анти-уставниот закон на денот кога во Тирана пристигна Венецијанската Комисија ја покажува длабоката непочит кон оваа меѓународна институција и докажува дека целта на оваа мнозинство е враќање на диктатурата преку “правни лекови“- изјави претседателот на Албанија, Илир Мета.

Прочитајте и...  Османи го пречека Сијарто, кој донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 заштитни скафандери од Унгарија

Прочитај повеќе

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат

Гледа сè и веднаш реагира: Како кинескиот робокап се бори против коронавирусот? (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Лоша е идејата сите рестрикции да се укинат истовремено

МИА Агенција

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состојба

МИА Агенција

Оздраве најмладиот пациент во Србија: Бебе родено пред еден месец го победи коронавирус

Слободен печат

Задолжително да се тестираат сите хронично болни, предлага ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат