19.8 C
Скопје

Меркел сака од 8 март во Германија да се ублажат некои епидемиолошки мерки

Германската канцеларка Ангела Меркел на утрешната нова средба со премиерите на 16-те германски покраини, ќе предложи од 8 март да се ублажат ограничувањата за социјални контакти во земјата, се наведува во предлог одлуката што ќе им биде понудена на разгледување и усвојување на шефовите на германските региони.

Според одлуката, до која веќе дојдоа западните агенции, од Празникот на жената ќе бидат овозможени контакти меѓу „две домаќинства”, како и собирање на најмногу пет лица, не сметајќи ги децата.

Во последните неколку недели во Германија повторно беа отворени фризерските салони и училиштата, и покрај стравувањата кај здравствените власти од трет бран на коронавирусот.

На утрешниот состанок се очекува да биде продолжено важењето на повеќето мерки што се во сила веќе четири месеци, како затворените ресторани, барови, музеи и спортски сали, а рокот им е до до 28 март.

Германските власти особено се плашат од новите мутации на коронавирусот што многу брзо се шират низ Европа и нивната земја.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар