Лукашенко предупредува : НАТО ги интензивираше активностите во близина на границата со Белорусија

Александар Лукашенко
Александар Лукашенко / Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ASTAFYEV

Земјите членки на НАТО ги интензивираа своите воени активности во близина на границите на Русија и Белорусија и префрлија дополнителни сили и оружје на границата на републиката, изјави денеска претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко.

„Како што изјави рускиот министер за одбрана (Сергеј Сојгу), десетици авиони летаат во близина на руските граници и вежбаат бомбардирање. Беше кажано дека вежбале да извршат нуклеарен напад врз Русија. „Исто така, патишта се градат и на соседните територии, а армијата е многу свесна за сето тоа во време кога се одржуваат масовни вежби во исто време со префрлање на дополнителни војници од десетици илјади луѓе до нашата граница“, рече Лукашенко.

Тој додаде дека тоа не се прави „залудно“ и дека зад тоа се крие некаква намера, пренесува белоруската агенција Белта.

Белорускиот министер за одбрана Виктор Кренин ја обвини НАТО алијансата дека гради офанзивни капацитети во близина на границите на неговата земја, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на Белта.

Литванија вчера најави дека НАТО треба да ја процени својата позиција кон Белорусија, чија армија, како што соопшти официјален Вилнус, се повеќе се интегрира во рамките на руските вооружени сили.

Видео на денот