7 C
Скопје

Љубомир Фрчкоски е сериозен кандидат за нов амбасадор во САД

Како што јавува Телевизија 24, најверојатно Македонија конечно ќе добие свој амбасадор во САД. Според високи владини извори, еден од најсериозните кандидати за оваа позиција е професорот Љубомир Фрчкоски.

Името на потенцијалниот кандидат за амбасадор, според процедурата, треба да помине на владина седница откако претходно ќе биде предложен од министерството за надворешни работи како предлог услогласен и со претседателот Пендаровски.

Но, ниту МНР има одговор на прашањето во однос на името на кандидатот за амбасадор во САД, ниту проф. Фрчкоски има коментар на оваа тема.

Македонија со години нема амбасадори во десетини држави во светот, па така, освен во Вашингтон, ние немаме претставник ниту во Брисел, Москва, Пекинг, а во екот на македонско-бугарскиот спор немаме амбасадор ниту во Софија.

Прочитајте и...  Ли: Годишниот раст на кинеската економија ќе изнесува шест отсто и покрај пандемијата

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар