Личниот лекар на Берлускони тврди: Ова не е истиот ковид-19, вирусот ја губи силата

– Мораме да ја вратиме нормалната состојба во државата. Некој мора да ја преземе одговорноста за тероризирање на земјата, истакна Зангрило.

Шефот на болницата Сан Рафаеле во Милано, во северниот регион Ломбардија, кој беше жариште на панедимијата од коронавирус во Италија, рече дека новиот бран ја губи својата сила и дека станал помалку смртносен.

– Во реалноста, вирусот клинички повеќе не постои во Италија, рече вчера д-р Алберто Зангрило, кој беше личен лекар на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони.

– Брисевите земени во последните 10 дена покажуваат дека нивото на вируси во квантитативна смисла апсолутно екстремно е помал во однос на оние земени пред месец дена или два, додава тој за порталот Hamodia.com.

Италија е трета земја во светот по бројот на смртни случаи од коронавирус, со 33.475 смртни случаи откако изби епидемиајта на 21. февруари. Според бројот на заболени од 233.197, Италија е на шесто место во светот.

Прочитајте и...  Водата во Скопје е безбедна и квалитетна за пиење

Бројот на нови инфекции и смртни случаи почна полека, но сигурно да опаѓа во мај и земјата почна брзо да ги укинува некои од построгите рестриктивни мерки воведени во Европа.

Зангрило рече дека некои експерти исто така се загрижени поради можноста од појава на втор бран инфекции и додаде дека политичарите треба да ја земат во предвид новата реалност.

– Мораме да ја вратиме нормалната состојба во државата. Некој мора да ја преземе одговорноста за тероризирање на земјата, истакна Зангрило.

Д-р Матео Басети, шеф на клиниката за инфективни болести Сан Мартино во Џенова, рече дека исто така се уверил дека вирусот слабее.

– Силата на коронавирусот од пред два месеци не е иста како денеска. Очигледно е дека ковид-19 денеска е поинаков, рече Басети.
Италијанската влада повика на внимателност, наведувајќи дека се уште е прерано да се прогласува победа.
„Додека чекаме научни докази да ја поддржат таа теза дека вирусот исчезнал… би ги повикала оние кои велат дека се сигурни во тоа дека не ги збунуваат Италијанците. Наместо тоа треба да ги повикаме Италијанците да бида максимално внимателни, да држат физичка дистанца, да избегнуваат големи собири и често да мијат раце и да носат маски“, наведе во соопштението Сандра Зампа, заменичка министерка за здравство.

 

Прочитајте и...  Спасовски: Проектот „Безбедни семејни зони“ е насочен за заштита на децата и бремените жени

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП