Лебеди го разубавија Дебарско Езеро

По повеќе од три децении попладнево забележани се лебеди во водите на Дебарско Езеро.

– Станува збор за двојка лебеди кои како што е познато опстануваат заедно. Го разубавија езерото, прекрасно е да се види и ваков вид на нашето езеро. Сè уште не знаеме како се нашле тука, изјави за МИА, Дртан Боцку, претседател на Спортското риболовното друштво „Трофта” концесионер на езерото.

Тој додаде дека рибочуварската слжуба веќе била задолжена посебно да се грижи за нив.

Боцку нагласува дека доколку се потврди дека за нивен опстанок одговараат климатските услови на ова подрачје нивниот број ќе се обидат да го зголемат.

Последниот пар лебеди, кој беше забележан во езерото пред повеќе од три децении за жал несовесни граѓани најпрво го застрела едниот, по што по краток период угина и другиот лебед.

Прочитајте и...  Одлична новогодишна понуда за оптички интернет од НЕОТЕЛ

 

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian