Курдите и ИСИС водат жестока борба за затвор во Сирија, брутална битка трае со денови

Курдите во Сирија/ Фото AFP / Profimedia

Курдите, потпомогнати од САД во Сирија, ја вратија целосната контрола врз главниот затвор нападнат од групата на Исламска држава (ИД), со што заврши најголемиот џихадистички напад во земјата во последните три години, пишува Ал Џезира.

Во борбите на 20 јануари за ослободување на џихадистите од курдскиот североисточен затвор Хасаке на североисток загинаа 181 лице – 124 џихадисти, 50 курдски борци и седум цивили, објави Сириската опсерваторија за човекови права (СОХР).

Борбите, исто така, принудија 45.000 луѓе кои живеат во близина на затворот да ги напуштат своите домови, соопштија ОН.

„Целосна контрола на затворот дојде по предавањето на сите џихадисти кои се забарикадираа во него“, рече Фархад Шами, портпарол на Сириските демократски сили (ФДС), во кои доминираат Курдите, кои ја предводат борбата против ИД во Сирија. земја која е во војна од 2011 година.

ИСИС го нападна затворот, затворениците им помагаат

СОХР потврди дека курдските сили го зазеле затворот, но посочија дека нивната операцијата за убивање на останатите членови на ИД продолжува. Повеќе од стотина џихадисти внатре и надвор од затворот учествуваа во координираниот напад на казнено-поправниот дом кој започна на 20 јануари.

Во борбите на страната на напаѓачите кои успеале да влезат во затворот учествувале и затвореници кои ги нападнале чуварите и земале оружје од магацинот.

Ова е најголемиот напад на ИД од неговиот пораз во Сирија во 2019 година од курдските сили. Во нападот биле употребени камиони-бомби и тешко оружје.

На курдите во ослободувањето на затворот им помагале американски војници од меѓународната антиџихадистичка коалиција предводена од Вашингтон.

СОХР вели дека непознат број џихадисти успеале да побегнат од четвртокот. Повеќе од 1.000 им се предале на курдските сили од 20 јануари, објавија ФДС и СОХР, а најмалку 3.500 џихадисти од различни националности биле во затворот.

Стотици приведени малолетници

ОН и организациите за човекови права пријавија стотици малолетници приведени во поранешниот казнено-поправен дом. Засега ништо не се знае за судбината на овие деца.

Во средата курдската автономна администрација, која контролира големи области во северна и североисточна Сирија, повторно ја повика меѓународната заедница на помош, изразувајќи стравување дека ИД може да се зајакне со регрутирање нови борци.

„Ова е меѓународен проблем што не можеме сами да го решиме“, изјави за АФП Абдел Карим Омар, висок локален функционер.

И покрај постојаните повици од курдите, повеќето западни земји се одбиваат да ги вратат своите граѓани кои се во затворите и логорите и тие се враќаат во многу мал број.

„Ја поразивме ИД територијално, но не ја искоренивме терористичката идеологија“, рече Омар.

Во овој напад на затворот, експертите гледаат нова етапа кон зајакнувањето на ИД, која се повлече во сириската пустина по поразите во 2019 година во Сирија и 2017 година во соседен Ирак.

Видео на денот