Крвав напад во Кина: Убил петмина, ранил 15 со нож

epa09246793 Police patrol in a sealed-off Victoria Park in Hong Kong, China, 04 June 2021. Police sealed-off most parts of the park, saying they had seen online appeals for people to gather there despite a ban to commemorate in public the 1989 Tiananmen Square crackdown that took place in Beijing. It is the second year in a row police banned the annual candlelight vigil in Victoria Park citing ongoing public health threat posed by the COVID-19 pandemic. EPA-EFE/JEROME FAVRE

Најмалку пет лица се убиени и 15 повредени во случаен напад со нож попладнево во источната кинеска провинција Анхуи.

Нападот се случил во трговска улица во Анкинг околу четири часот попладне по кинеско време, се вели во соопштението на градската канцеларија за јавна безбедност.

Полицијата го уапси сторителот на местото на настанот и извести дека во моментов го испитува инцидентот.

Центарот за дарување крв на Црвениот крст во Анкинг, по инцидентот, преку социјалната платформа Веибо, итно повика доброволно дарување крв поради „малите залихи”.

Мотивот за нападот засега не е познат.
Видео на денот