Круемади: Со Рама како премиер, ЕУ е невозможна мисија

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), Моника Круемади, обвини дека „со Еди Рама премиер Европската Унија е невозможна мисија за Албанците”.

Коментрајќи ја негативната одлука на Европскиот совет да не ги отвори преговорите на Албанија со ЕУ, таа додаде дека јасно кажала кои се пречките на европскиот пат на земјата.

– Но, за жал, Албанците и нивната европска иднина денес се заложник на еден човек, на Еди Рама кој го блокира европскиот пат. ЕУ кажа кои се конкретните пречки и кои се длабоките рани и критичните проблеми што денес ги отвори Еди Рама за Албанија. Единствената личност одговорна за оваа пречка на европскиот пат на Албанија е Еди Рама. Со Рама, ЕУ е невозможна мисија и неостварлив сон за Албанците. Неуспехот на Рама е индивидуален и личен затоа што тој избра да ја гради својата иднина со тоа што ќе ја уништи иднината на Албанците и да се збогати врз грбот на Албанците со тоа што ги осиромаши – обвини Круемади.

Прочитајте и...  Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Таа побара оставка од премиерот како најмал одраз на неговата голема одговорност.

– Неговата оставка е најмал одраз на големата политичка одговорност која паѓа врз премиерот. Албанците успеаја да ја убедат Европа дека се дел од неа, дека ја сакаат Европа, дека бараат да живеат според нејзините стандарди – смета таа.

За Круемади, корупцијата и заробувањето на државата од Владата на Рама се сметки што Албанците ги плаќаат.

Рама вчера изјави дека не чувствува никаква вина, бидејќи „сите задачи Владата ги реализирала” и оти недобивањето датум за отпочнување преговори е последица на „кавгата меѓу големите”.

Тој отфрли можност за предвремени парламентарни избори.

Прочитај повеќе

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Слободен печат