6 C
Скопје

Косово побара помош од ЕУ за ослободување на заробеник осомничен за воени злосторства

Косовските власти ја повикаа Европската унија да влијае за ослободување на Косовец кој патувал од Швајцарија кон Косово. Тој бил запрен од српската полиција.

Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово објави дека Србија го ослободила државјанинот на Косово, Агим Ѓоцај, но косовските власти бараат ослободување на другиот уапсен граѓанин во Србија, Незир Мехметај  кој е во притвор веќе десет месеци.

„Ѓоцај беше флагрантно уапсен пред околу две недели за време на неговото транзитно патување низ територијата на Србија, додека другиот косовски државјанин, Незир Мехметај, продолжува да биде неправедно притворен веќе десет месеци“, се вели во коминикето на Министерството за надворешни работи на Косово.

„Ваквото однесување е во спротивност со основните човекови права, договорот за слободно движење постигнат во Брисел во 2011 година и во целосна повреда на духот на договорот за обврските на Вашингтон за економска нормализација“, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  УХМР: Пораст на температурите, пообилни врнежи во недела ноќта

Обвинителството во Белград поднело обвинение против Н.М., врз основа на „основано сомнение дека сторил кривично дело: воени злосторства против цивилното население, во периодот јуни-јули 1999 година“.

Косовските власти ја повикаа Европската унија да влијае на неговото ослободување. Мехметај патувал од Швајцарија кон Косово кога бил запрен од српската полиција.

 

Поврзани вести

СДСМ: Со илјадници апсурдни амандмани опозицијата го девалвира Собранието

Слободен печат

Дендиас и Захариева разговарале за европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Слободен печат

Станковиќ: Целта на биткоин е да биде т.н дигитално злато – Народна банка да чува дел од своите резерви во биткоини

Слободен печат

УХМР: Утринските температури над нулата

Слободен печат

Морисон: Границите на Австралија остануваат затворени

Слободен печат

Иванка Трамп е сослушана под заклетва за случај на проневера на пари

Слободен печат

Остави Коментар