7 C
Скопје

Корзото во Ѓорче Петров уште малку, па готово

Во Ѓорче Петров, веднаш до реонскиот парк, се оформи нов јавен простор, односно корзото, чија изградба градоначалникот Александар Наумоски ја најави уште во својата предизборна програма. Целта според него беше, со враќањето на корзото,  со современ изглед и содржини, да се врати стариот дух на Ѓорче.

Деновиве од Град Скопје информираа дека граѓаните на Ѓорче Петров добија ново корзо со економично улично осветлување, поплочено со павер елементи и калдрма, со бетонски жардиниери, нов амфитеатар, како и деловни објекти наменети за угостителска дејност.

– Ова е уште еден нов јавен простор во Скопје за секојдневни прошетки на граѓаните и квалитетно поминато време со најмилите – објавија од Градот.

Граѓаните се со поделени мислења околу изведбата на овој проект – едни сметаат дека просторот е убаво уреден, пријатен за прошетки, но други велат дека во Ѓорче Петров има многу поприоритетни проблеми за решавање отколку изградбата на корзото.

Прочитајте и...  САД: Протести и насилство поради инаугурацијата на Бајден

Сепак, корзото сѐ уште не е докрај завршено и не е пуштено во официјална употреба, иако последниот рок за тоа измина во март минатата година.

– Корзото е голем капитален проект, со кој се зафати Општина Ѓорче Петров. Поради корона-кризата, роковите за негово официјално пуштање во употреба се пролонгирани и продолжени, но очекуваме наскоро да биде целосно во функција. Корзото и сега е функционално, поплочено, средено и урбано место, како што доликува за една урбана општина – велат од Општината.

Оттаму објаснуваат дека реализацијата на овој проект се одвива во три фази. Досега се завршени две, а во тек е третата, односно осветлувањето во концентрични кругови што ќе бидат распространети на централната плочка во должина на целата улица, по што од Ѓорче Петров очекуваат корзото да биде официјално пуштено во употреба.

Прочитајте и...  Рекорден број на починати од коронавирус во Велика Британија и Португалија

Изградбата на корзото е реализирано со средства од буџетската каса и со заем од Светска банка.

– За првата фаза се вложени финансии од општината во износ од 4.981.939 денари, втората фаза е заем од Светска банка во износ од 14.262.153 денари, а за третата исто од општинскиот буџет во износ од 5.078.945 денари – прецизираат од Ѓорче Петров.

Општина Ѓорче Петров уште во 2018 година објави конкурс за избор на идејно решение за шеталиштето, за дизајнирање четири типски монтажни објекти, за дизајн на улични светилки и канделабри и за дизајн на клупи, корпи за отпадоци и заштитни столпчиња. Една година подоцна започна изведбата на првата фаза во која се расчистуваше теренот, се отстрануваше калдрмата и бетонските елементи од тротоарите, а се постави и подземна инсталација и се нивелираше земјиштето. Минатата година во рамките на втората фаза просторот е поплочен и раззеленет  и ставена е урбана опрема, па сега останува уште предвиденото осветлување во концентрични кругови.

Прочитајте и...  Занаетчиите со барање: Да бидеме опфатени со петтиот пакет антикризни мерки

Поврзани вести

Поранешниот шеф на Службата за јавна безбедност: Во Србија се подготвуваше „бомба“ против претседателот Вучиќ, како онаа во Македонија!

И.И.

Мицкоски на средба со Петир: Спорот со Бугарија е последица на нестабилната политика на Заев

Слободен печат

Николовски: После 19 години создадени се нормативни услови да се реализира попис

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со директорот на Агенцијата за примена на јазикот

Слободен печат

Грција очекува дополнително зајакнување на грчко-американските односи со новата администрација на САД

Слободен печат

Африка погодена од втор посмртоносен бран на ковид-19

И.И.

Остави Коментар