Колинда од Израел: Босна е нестабилна земја која е под контрола на милитантниот ислам

Хрватската претедателка Колинда, при својата посета на Израел, изјави дека Босна и Херцеговина е нестабилна земја под контрола на милитантниот ислам.

Како што пренесува хрватскиот портал Индекс, за време на тродневната посета на Израел, Грабар-Китаровиќ, изјавила и дека Хрватска трпи поради мигрантскиот проблем кој, како што оценува, не е сличен со проблемот во поголемиот дел од Европа.

Таа вели дека разликува мигранти од бегалци, дополнувајќи дека Хрватска е подготвена да пружи азил на бегалците, но мигрантите кои бараат подобар начин на живот мора да ги почитуваат меѓународните граници. Мигрантите не сакаат да останат во Хрватска, вели Китаровиќ, туку се обидуваат да стасаат до Германија.

Иако речиси сите тврдат дека се сириски бегалци, тие всушност се африкански или пакистански мигранти, кои се обидуваат да се пробијат преку границата во БиХ, за која Грабар-Китаровиќ вели дека е многу нестабилна земја и во одредена смисла ја презеле луѓе поврзани со Иран и со терористички организации.

Прочитајте и...  Златото за прв пат над 1.500 евра: Инвеститорите бараат прибежиште во скапоцените метали

– Таа земја денес е под контрола на милитантниот ислам, кој е доминантен во одредувањето ставови – истакна Грабар-Китаровиќ, додавајќи дека некои се многу насилни луѓе кои провалуваат во туѓи домови.

– Проблемот е во тоа што бегалците се занемаруваат – вели Грабар-Китаровиќ.

Прочитај повеќе

О2 Иницијатива: Зошто нема пријави за загадувачите, како што има за активистите?

Слободен печат

Мицковски негира дека италијанскитен власти реагирале за спречување на акцијата за кокаин

Дојче веле: Молк за астрономските долгови на Америка, ниту Трамп ниту демократските предизвици не трошат многу зборови

Слободен печат

Египетски суд ослободи двајца синови на поранешниот претседател Хосни Мубарак

Слободен печат

Илјадници луѓе во Ханау протестираа против расизмот и радикалната десница

Слободен печат

Мета со порака за протестот на втори март: Сакаме Албанија како цела Европа

Слободен печат

Остави Коментар

пет × 1 =

Прочитај повеќе

Системот Панцир С1 стигна во Србија

Слободен печат

Девојка од Ниш се обидела да се спушти од прозор со чаршав, сега е тешко повредена

Слободен печат

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Слободен печат

Албанија повторно на „сивата листа” за перење пари, министерката за правда бара повисоки казни

Слободен печат

Протест на жителите на Суводол поради блискиот рудник, од рудникот велат работат според прописите

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат