16.8 C
Скопје

Кинеската полиција уапси над 1.100 лица за перење пари преку криптовалути

Кинеската полиција уапси над 1.100 луѓе под сомнение дека користеле криптовалути за перење на пари собрани од телефонски и интернет измами.

Според кинеското Министерство за јавна безбедност до вчера попладне уапсени се членови на повеќе од 170 криминални групи вмешани во употреба на криптовалути за перење на пари.

Уапсените на клиентите криминалци им наплаќале провизија од 1,5 до пет проценти од илегалната заработувачка за да ја префрлат во криптовалути.

Кинеската асоцијација за борба против перењето пари соопшти дека е забележан раст на криминалните случаи поврзани со криптовалути.

Три кинески индустриски тела минатиот месец забранија плаќање со криптовалути, а Кинескиот државен совет вети дека ќе ја сузбие трговијата со биткоинти.

Поврзани вести

Кина испраќа тројца астронаути во Вселената

Слободен печат

Уaпceн Седат Пекер: Кoнтpoвepзниoт бизниcмeн co македонски пacoш бил пpивeдeн вo Дубаи

Слободен печат

Хакери украле приватни податоци на повеќе од три милиони купувачи на Фолксваген

Слободен печат

Си-Ен-Ен: САД се сомневаат во можни проблеми во кинеска нуклеарка

Слободен печат

Неколку улици во Радишани денеска без вода

Слободен печат

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 169 возила

Слободен печат

Остави Коментар