Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Во инцидентот се оштетени станицата и околните возила, а повредени се и 14 полицајци.

Демонстрантите во Кенија запалија полициска станица, откако полицаец, наводно, убил човек кој продавал фалсификувани средства за дезинфекција за раце, јавија британските медиуми, повикувајќи се на полициски извештај.

Според извештајот, полицискиот службеник во моментот е во притвор.

Тој пукал по вербалната расправија со човекот кој продавал фалсификувани производи на пазар во западниот дел на Кенија, се додава во полицискиот извештај.

По пукањето, демонстрантите веднаш се упатиле кон полициската станица, фрлајќи камења врз неа и палејќи ја.

Во инцидентот се оштетени станицата и околните возила, а повредени се и 14 полицајци.

Прочитајте и...  Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Прочитај повеќе

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат