ЌЕ СЕ ПРЕКИНУВА „НАЦИСТИЧКИОТ ТУРИЗАМ“: Полицијата ќе се всели во родната куќа на Хитлер

По долги години судски процеси, донесена е одлука за иднината на родната куќа на Адолф Хитлер во Браунау, Австрија, во неа ќе се всели полицијата.

За новиот изглед на зградата, која ја презеде австриската држава во август, ќе се распише конкурс за архитекти од цела Европа.

Во куќата ќе бидат сместени општинската полициска команда и полициската станица Браунау.

Одлуката е образложена со ставот дека на тој начин таканаречениот „нацистички туризам“ од цела Европа конечно може да се прекине.

Имено, нацистите од сите делови на Стариот Континент доаѓале во Браунау за да ја видат родната куќа на Хитлер, а Австрија смета дека кога полицијата ќе се пресели во куќата, неонацистите ќе ја избегнуваат.

Прочитајте и...  Судијата Туфегџиќ бара ОЈО да отвори предмет по исказот на Слободан Богоевски

Повеќе години државата водеше правен спор со сопственичката на куќата за во 2016 година, парламентот да одлучи да ја национализира зградата.

„Со тоа што полицијата во иднина ќе ја користи куќата, ние ќе испратиме недвосмислен сигнал дека на зградата ѝ се одзема од симболика на сеќавање на нацизмот“, рече министерот за внатрешни работи Волфганг Пешорн.

Прочитај повеќе

Поради отсуство на рочиште: Наредба за приведување на пејачот Халид Муслимовиќ

Слободен печат

Месец дена по изборниот пораз: ДПС на Ѓукановиќ ќе оди на вонреден Конгрес

Слободен печат

Кобна грешка во болница во Хрватска: Наместо лек, добил средство за дезинфекција и починал

Слободен печат

Адеми на став: Наставата треба да биде со физичко присуство

Слободен печат

Бајден: Ако Трамп загуби и одбие да се повлече, ќе има реакција од Американците

Слободен печат

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат