15 C
Скопје

Како штити вакцината на „Фајзер“, а како на „Астра-Зенека“: Објавено првото истражување, резултатите изненадуваат

Првото истражување на британските научници кое директно го споредуваше имуниот одговор кај вакцината на „Фајзер“ и „Астра-Зенека“ утврди слично ниво на создавање на антитела и посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај лицата кои ја примиле британската вакцина, беше соопштено денеска.

Британските научници соопштиле дека во студијата, која ги утврдувала разликите во имунолошкиот одговор на вакцините на „Фајзер“ и „Астра-Зенека“, било утврдено дека двете предизвикуваат слично силна реакција во создавање на антитела кај лицата со повеќе од 80 години после првата примена доза.

Агенцијата наведува дека истражувањето исто така открило дека важни компоненти од имунолошкиот систем, познати како т-клетки, покажале посилен одговор кај оние кои ја добиле вакцината на „Астра-Зенека“ отколку кај оние кои ја примиле вакцината на „Фајзер“, за што научниците сметаат дека е информација која и понатаму треба да се проучува, пренесува Танјуг.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар