Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката (АДСДП)-Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на четири катни гаражи со кои стопанисува – „Кресненско Востание”, „Разловечко Востание”, „Солунски Конгрес” и „Смилевски Конгрес”.

Како што соопштија од друштвото, дезинфицирани беа заедничките простории – скалишниот простор и гелендрите, лифтовите, патеките на движење. Ваква акција, додаваат, ќе биде реализирана и во следните три недели (еднаш неделно), а во случај на потреба истата ќе продолжи согласно препораките на Владата.

– Во меѓувреме, продолжува и дезинфицирањето на социјалните згради (вкупно 20) лоцирани низ целата територија на државата. По минатонеделниот третман со кој се уништуваат сите бактерии и штетни патогени микроорганизми на површините, стручните тимови ја повторуваат акцијата со која се опфатени лифтовите, влезовите на објектите, заедничките простории, скалишниот простор и гелендрите. Процес на дезинфекција е спроведен и во сите 11 подружници на АДСДП, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  Француските лекари тврдат: Вкрстениот имунитет ќе го победи коронавирусот

Повторувањето на постапката на дезинфекција е во насока на сузбивање и намалување на можноста на проширување на вирусот Ковид-19.

Прочитај повеќе

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Бојана Нојиќ

Апелација расправа за жалбите за пресудите од 27 април, одбраната бара изземање на судиите

Слободен печат

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат

Златото ја сака кризата: Зошто некога е добро да инвестираме во овој благороден метал?

Слободен печат

Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

Слободен печат

Добри вести од Кипар: Доколку сте позитивни на коронавирус за време на одморот, сите трошоци ќе ви бидат платени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ: Одлуката на Црна Гора да не им се дозволи влез на граѓаните на Србија е политичка

Слободен печат

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Слободен печат

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат