Изборен молк во Албанија, странските амбасади „блиндирани”

Еден ден пред локалните избори, се засилени безбедносните мерки во населбата каде се наоѓаат странските амбасади во Тирана.

На сликите направени од страна на „ЛСА“, јасно се гледаат дека бројни воени лица стојат во готовност за да го чуваат секој дел од институциите, пренесува Балканвеб.

Во Албанија денеска е изборен молк. Опиниони пренесува дека опозицијата нема да биде дел од изборите што се очекува да се одржат утре на 30 јуни. Претседателот Илир Мета, го откажа овој датум како ден на изборите и издаде нов декрет за избори кои ќе се одржат на 13-ти октомври.

Право на глас имаат 3.536.015 албански државјани, од кои за првпат гласаат 132.788 лица. Според Министерството за внатрешни работи списокот на избирачи го сочинуваат 51% мажи и 49 % жени.

Прочитајте и...  После сценариото кое го потресе светот, пресврт на пазарот на нафта

Од 61 општини, во 35 од нив има само по еден кандидат на трката.

Прочитај повеќе

Мас: Европа треба да е помалку зависна во здравствениот и енергетски сектор

Слободен печат

Нетанјаху: Израел ќе го прошири својот суверенитет над делови од окупираниот Западен Брег

Слободен печат

По десетнеделен карантин, Бајден за првпат излезе од дома

Слободен печат

Деновиве ќе се носат уредби за третиот сет мерки

Слободен печат

ЗОО Скопје од денес отворена за посетители, но со нов протокол на движење

Миа Агенција

Истекува третата вонредна состојба, партиите се уште без консензус за датумот за избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Велика Британија од 15 јуни се отвораат објектите за трговија на мало

Слободен печат

Два дена без починати од коронавирус, Скопје на врвот во однос на бројот на заболени

Слободен печат

Посвежо време со дожд и ветер, температура до 21 степен

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат