ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови продукти богати со витамини и минерали - Слободен печат

ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови продукти богати со витамини и минерали

Секоја боја на храна содржи одредени хранливи материи кои се многу корисни за здравјето, било да се работи за ладно или за топло време.

Затоа, вклучете ги следниве продукти:

1. Капини – преполни со витамин Ц, но и А, Е, К и Б, со лутеин, но и други антиоксиданси кои реагираат со слободните радикали и помагаат во ефикасно пренесување на кислородот низ крвотокот. Капините, заедно со малините, аронијата и рибизлите, спаѓаат во групата на овошја благодарение на кои ги зачувуваме здравјето на срцето, крвните садови, но и меморијата.

2. Боровинки – нутриционистите често велат дека боровинките се суперхрана над суперхраната, поради тоа што се богати со железо, фосфор, калциум, магнезиум, манган, цинк и витамин К, што значи дека ја зачувуваат цврстината на коските. Додавајте ги во овесна каша, во колачи, правете сок од нив или збогатете ја салатата.

3. Црвена зелка – иако ја нарекуваме црвена, нејзината боја е виолетова. Хранливите бенефити се слични како и со обичната зелка, а содржи повеќе растителни влакна и делува антивоспалително, а се верува и дека штити од карцином. Можете да ја јадете како салата, да ја додавате во сендвич или пак да ја јадете свежа.

4. Лаванда – растение познато по смирувачките својства, кое можете да го користите како состојка во чај или пак да го применувате во ароматерапија или во масла за масажа.

5. Модра слива – било да е свежа или сушена, едно од најпознатите својства е олеснувањето при исфрлање на изметот од телото. Истовремено, богата е со големи количини на витамин А.

6. Асаи бобинки – иако не се автохтоно растение на нашето поднебје, лесно може да се најдат во повеќе облици во продавниците за здрава храна, во прав, сушени или во вид на додадок на исхрана. Исто така се вкусни и богати со минерали и витамини А, Б, Ц и Е.

7. Смокви – било сушени или свежи, смоквите се преполни со здрави состојки и се одличен извор на витамини и минерали. Во смоквите со виолетова лушпа има поголема концентрација на здравите материи.

Прочитај повеќе

Поради фотографијата на која покажала премногу ги изгубила следбениците на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Шок на сцена! Пејач почина на неговиот настап: „Прекина со свирење, се извини и ја спушти главата“… (ФОТО)

Слободен печат

Рита Ора нема милост: Ги полуде фановите со последните фотографии – позира во проѕирна маичка под која нема ништо! (ФОТО)

Слободен печат

Нашата Ана Марија од Скопје зачекори на модната писта на „Guess“ во Лугано (ФОТО)

Слободен печат

Уловен во прељуба: Реакцијата на овој маж кога ќе сфати дека го снимаат е бесценета (ВИДЕО)

Слободен печат

Зарем е можно вака да изгледа: Први фотки на Камерон Дијаз по породувањето (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

3 + 3 =

Прочитај повеќе

Одри Хепберн почина на денешен ден во 1993 година

Слободен печат

Јелена Карлеуша снима дует со трансвестит од Јужна Америка: Се вика Пабло и велат дека има подобар задник од 90 отсто од жените!

Слободен печат

Младата актерка воодушеви со невообичаената модна комбинација! (ФОТО)

Слободен печат

„Животот ми се промени…“: Пејачката Елена Миленковска се повлекува од натпреварување во „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Слободен печат

На денешен ден починал еден од најголемите југословенски писатели Бранислав Нушиќ!

Слободен печат

Ова се најчестите причини зошто жените се одљубуваат!

Слободен печат