Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Интернет криминалците ја користат пандемијата од коронавирус за ги преместат метите на кибернетичките напади од поединци и помали компании на големи корпорации, влади и клучна инфраструктура, објави Интерпол.

Ова меѓународно тело објави дека неколку држави пријавиле злонамерни програми  (malware), напади врз влади, како и на болничката и медицинска инфраструктура, кои веќе се во големи проблеми поради здравствената криза предизвикана од коронавирусот.

Полициските истраги покажуваат дека повеќето напаѓачи ја оценуваат многу прецизно максималната сума која може да ја бараат од нападнатите компании и организации, соопшти Интерпол.

„Кибер криминалците ги развиваат и ги засилуваат нападите со алармантна брзина, користејќи го стравот и несигурноста која е предизвикана од социјалната и економската ситуација создадена од ковид-19“, предупреди главниот секретар на Интерпол Јурген Сток.

Организацијата објави дека ќе следува натамошно зголемување на стапките на кибернетичкиот криминал „многу веројатно и во блиска иднина“, посебно поради ранливоста која ја предизвика работата од дома.

Прочитајте и...  ЕУ бара од Турција да биде конструктивна во решавањето на спорот во источен Медитеранот

Неточните информации за ковид-19 исто така се причина за растечката загриженост во повеќе од 20 отсто од земјите кои одговараа на истражувањето за кибер криминал, додава Интерпол.

 

Прочитај повеќе

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат