Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Веќе следната семица ќе почнеме со именување на директорите, таму каде што треба конкурси ќе се распишат, а верувма дека и надлежните институции како што се надзорните одбори ќе ги почнат постапките за избори и именување. Моите очекувања се дека сите именувања или постапки за именувања како активности ќе бидат отпочнати не подоцна од 15 октомври, а некаде дури и ќе завршат изборите, најави денеска премиерот Зоран Заев.

-Во државата имаме многу акционерски друштва во кои надзорните одбори распишуваат конкурси и потоа именуваат директори на седница на надзорен одбор, а и министрите се надлежни во делот на селекција на некои директорски раководни места. Очекувам следната недела да почне процесот на именувањата, рече Заев во договор на прашање на денешната прес-конференција на која ги презентираше мерките од четвртиот пакет економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците од ковид кризата.

Прочитајте и...  Рамадани: Изјавата на Каракачанов е сериозна, но и апсурдна

Готови сме, додаде, со државните секретари и веројатно секој од министрите ќе може во текот на следната недела да ми каже за именувањето на државните секретари кои следуваат во процесот на кадровското екипирање после парламентарните избори.

Поврзани вести

Болниците преполни, ќе враќаат пациенти!

Слободен печат

Османи: Не треба да бидеме дел од предизборниот политички дискурс на Бугарија

Слободен печат

Заев-Вархеји: Реформите во судството се области на кои им е потреба понатамошна работа

Слободен печат

Заев: Со мојот брат Борисов ги храбриме комисиите да работат низ историските прашања

Слободен печат

Вучиќ: Работите се покомпликувани одошто замислуваат во Приштина

Слободен печат

Маричиќ: Неопходна е брза дигитализација на судството

Слободен печат

Остави Коментар