10 C
Скопје

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека воведувањето на полициски час, други ограничувачки мерки или ново „затворање на државата” е последно средство, доколку епидемиолошката состојба во земјата ескалира.

Коментирајќи го денешниот рекорден број на повеќе од 1.400 новоинфицирани, Пленковиќ рече дека верува во менталната сила на Хрватот, во неговата будност, сила, одговорност и грижа за другите.

– Еден метод е разумно, рационално гледање на проблемот, преземање на мерки и подигнување на јавната свест за сериозноста на проблемот, тоа е начинот на кој работиме, рече премиерот.

Тој додаде дека рестриктивните мерки доведуваат до негативен економски ефект.

Прочитајте и...  Јапонија одлучи да испушти во морето милион тони контаминирана вода од Фукушима

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар