20.8 C
Скопје

Хамас истрела огромен број ракети кон Израел, Тел Авив жестоко возврати

Палестинското движење Хамас, чие политичко крило има власт во Појасот Газа, испука огромен број ракети кон израелските градови Ашкелон и Ашдод.

На удар на Хамас се и градовите Сдерот, Гавим, Нир Ам, Ибим и Мефалсим. И дел од Израелците во Тел Авив и неговото предградие ја минаа ноќта во засолништа поради ракетните напади од Газа. Околу 10 лица се повредени додека бегале кон засолниште.

Израел во текот на ноќта го бомбардираше домот на лидерот на Хамас Јахја Синвар, по што групата одговори со огромен број ракети кон израелските градови.

Во израелските воздушни напади што следеа врз централниот дел на градот Газа, три згради се срамнети со земја, а најмалку 26 лица загинаа, а 50 беа повредени, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Министерството за здравство во Газа соопшти дека меѓу загинатите има десет жени и осум деца, а 50 лица се повредени.

Најмалку 148 лица, од кои 41 дете, се убиени во Газа откако избија судирите во понеделникот. Израел пријави десет смртни случаи, од кои две деца.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар