„Хакер“ помогна на француската полиција да пронајде силувачи кои своите снимки ги објавиле на интернет

Видео снимката емитувана на социјалните мрежи, беше сигнализирана стотици пати до платформата Фарос, која се бори против кибер-криминалот во Франција. Но во исто време, еден млад човек, претставен како „хакер”, успеал да ги пронајде осомничените за злосторството, јави дописникот на МИА.

Социјалните мрежи се разгореа од петокот вечерта, само неколку часа по објавувањето на видеото на кое се прикажува силување на тинејџерка. Според полициски извори, настаните се случиле во четвртокот во една зграда во Морсанг-сур Орж, во Есон.

На Твитер, корисниците се обратија до полицијата. Неколку стотици од нив го сигнализираа криминалното видео на Фарос (платформа за усогласување, анализа, вкрстена проверка и ориентација на извештаите), платформа на Министерството за внатрешни работи формирана пред околу десет години. Триесет полицајци работат за овој интерфејс, на кој може да се пријават сите незаконски содржини за кои може да се дознае преку Интернет. Инспекторите потоа одлучуваат за евентуалното отворање истрага.

Прочитајте и...  БиХ: Протести во Сараево поради незадоволство од состојбата во државата

Весникот Паризиен денес објави дека еден 16-годишен млад човек успеал, искористувајќи ги видео-податоците, да идентификува еден од осомничените за силување. Овој хакер живее во Дуб, на другата страна од Франција од местото каде што се случи злосторството и на Интернет се нарекува себе си „Кобз”.

– Правдата зема премногу време во овој вид на случаи, изјави тој за весникот.

– Со мојот метод, барем, не се одолговлекува. Во петокот навечер, тој мислеше дека официјално идентификувал еден од двајцата тинејџери и им го открил својот идентитет на своите претплатници. Но тоа претставува нелегална практика.

– Во демократијата сите подлежат на правда, но никој не може самиот да дели правда, реагираше во Ле Паризиен, Кетрин Шамбон, заменик директорката за борба против компјутерскиот криминал од судската полиција.

Прочитајте и...  „Фарми на тролови“ од Македонија дел од група која објавува најмногу лажни вести за Ковид-19

Според неа, „овој вид на однесување подлежи на кривично гонење. Тоа може да претставува попречување на правдата или ако е придружено со одмазда, наликува на напад, повредување, дури и обид за убиство”.

Истата вечер, еден од двајцата малолетници, виновни за силувањето, сам се пријавил во полицијата и го признал делото. Во текот на ноќта, неговиот соучесник беше уапсен. И двајцата беа обвинети за „силување во група” и „снимање и емитување насилни и понижувачки слики”. Тие беа ставени во притвор синоќа.

Во саботата, националната полиција објави порака во која им се заблагодарува на корисниците на Интернет за нивната мобилизација што овозможи да се уапсат „двајцата сторители на наводното силување и објавување на видео”.

Прочитајте и...  Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од пандемијата

„Тоа ни помогна многу”, призна извор близок до истрагата.

Прочитај повеќе

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

МИА Агенција

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

МИА Агенција

Стоп за експлоатацијата на децата и младите од страна на тутунската индустрија

МИА Агенција

Рекордно намалување на бројот на сообраќајни незгоди и жртви во нив

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Умерен сообраќај по претежно суви коловози на патните правци

МИА Агенција

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат или корeгираат даночните пријави

МИА Агенција

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи  

МИА Агенција

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат