Ѓуровски: Членството во НАТО е придобивка, но и обврска

Кои се придобивките со членството во НАТО, на оваа тема вчера проректорот на УКЛО професорот Марјан Ѓуровски рече дека една од најголемите придобивки од целоснта интеграција во НАТО членсвото е зајакнување на безбедноста и суверенитетот на Република Македонија.

– Членството е придобивка, но и обврска. Најважно е Република Македонија да продолжи на својот пат кон реформите за одбранбената адаптација, за домашните реформи, особено владеењето на правото, борбата против организираниот криминал и корупцијата и другите преземени обврски на исполнување на стандардите во Армијата и подобрување на професионалниот и животен стандард на вработените во Армијата. Членството во НАТО не е крај на патувањето за Република Северна Македонија, туку почеток на нов маратон за Европската Унија – рече Ѓуровски.

Прочитајте и...  Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

На дебатата во Битола тој посочи дека членството во НАТО може да овозможи справување со заканите од трети земји.

„Развојот на капацитетите и размената на информациите овозможуваат справување со заканите. Државите од Западен Балкан, покрај заедничките проблеми, имаат и заеднички интереси и затоа, рече Ѓуровски, не треба да се дозволи статус кво на Балканот, бидејќи ќе создаде можност трети земји да остварат влијание во регионот. Академскиот настан во Битола се одржа со цел студентите да бидат запознаени со придобивките од евроатлантските интеграции и зачленувањето на Република Северна Македонија во НАТО“, рече Ѓуровски.

Дебатата со проректорот Ѓуровски се одржа во рамките на НАТО карванот кој поминува низ повеќе градови во земјава во организација на Инфо-центарот за евроатлантски интеграции, Граѓанската асоцијација МОСТ, Секторот за јавна дипломатија на НАТО, Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија, британска амбасада во Скопје и Министерството за надворешни работи на РСМ.

Прочитајте и...  Во Индија над 800 илјади луѓе заразени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Маж од Тексас отишол на „коронавирус забава“ по што се разболел и починал

МИА Агенција

Српски министер е позитивен на ковид-19

МИА Агенција

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

МИА Агенција

Тортевски: Како нов политички субјект се соочивме со медиумска блокада

МИА Агенција

Од среда до 29 јули 2020 година влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

Слободен печат

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев: Се изгоревме со поддршката на некои кандидати на ДУИ

Слободен печат

Ахмети за „Ди пресе”: Време е за премиер Албанец

Слободен печат

Брнабиќ: Државата е силна, институциите работат, насилството нема да победи

МИА Агенција

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска