Грабар-Китаровиќ: Не се созреани услови за поставување на кирилични табли во Хрватска

Хрватската претседателка Колинда Грабар- Китаровиќ изјави дека не се созреани услови за поставување на кирилични табли на институциите низ Хрватска, потенцирајќи дека во моментов е многу поважно да се решат некои други проблеми, како што е овозможување на сите граѓани да остварат право за добивање на работно место.

Претседателката Грабар Китаровиќ изјавила: „Во овој момент се уште не се созреани услови за поставување на табли со кирилично писмо.

Уставниот закон за националните малцинства предвидува сите права да бидат во функција на соживотот помеѓу мнозинскиот хрватски народ и малцинствата кои живеат во Хрватска, односно треба да се почитуваат правата на мнозинскиот хрватски народ“.

Таа додаде и дека како претседател напорно работи на мирна реинтеграција за која има и видливи резултати. Хрватите и Србите според неа се договориле на заеднички живот, а Хрватска прва покажала дека не сака војна туку соживот.

Прочитајте и...  Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Изјавата на Грабар Китаровиќ се однесува на најновиот инцидент кој вчера се случи во Вуковар, кога градоначалникот на градот, го изгазил Предлог-статутот на претставниците на Србите во Хрватска, кој бил напишан на кирилица.

Имено, претставниците на српското малцинство застапени во Градската управа на Вуковар, иницираа донесување на закон, со кој во Вуковар и околината, покрај латинично, таблите на институциите на Општината да бидат напишани и со кирилично писмо.

Раководејќи се од фактот дека во оваа општина живее српско население тие ја покренаа иницијативата, но беа надгласани од страна на другите хрватски партии.

Српските одборници застапени во градскатата управа му доставиле на градоначалникот на Вуковар документ, односно предлог статут напишан на кирлично писмо. На него било напишано:„Подобро да се разбереме”,што е воедно и слоганот на српските партии во Хрватска што се залагаат да се тргне забраната за употреба на кириличното писмо.

Прочитајте и...  Државјани на Колумбија печателе лажни евра

Градоначалникот кој е од редовите на владеачката ХДЗ, ова го разбрал како провокација и заради тоа го искинал документот и го фрлил на земја.

Официјален Белград изрази загриженост поради инцидентот укажувајки дека неказнувањето на кршењето на законите за првата на српското малцинство во Хрватска, може да ги засили ,, неоусташките модели на однесување “.

-Владата во Загреб мора да изнајде напори и да им овозможи на Србите во Хрватска да ги остварат своите идентитетски обележја на српската култура, се вели во реакцијата на Белград.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Рускоска и Кацарска станаа синоним за неправдите на Заев и Луј Витон правниот систем, не очекуваме да им се допаднат спотовите

Слободен печат

Над 10.000 лица починаа од Ковид-19 во Русија од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат

„Вице даде зелено светло“ – На Јутјуб се појави нова аудио снимка

Слободен печат

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат

Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слободен печат

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат

Шахпаска: Преку инвестиции во инфраструктурата, инвестираме во економијата и во иднината

Слободен печат