ГОЛЕМ АНТИВЛАДИН ПРОТЕСТ ВО ИРАК: Еден загинат и двесте повредени

Еден човек загина, а 200 се повредени денеска во судирите на антивладините демонстранти и безбедносните сили во главниот град на Ирак, Багдад, соопштија ирачките власти.

Билансот беше објавен во заедничката изјава на ирачките министерства за внатрешни работи и за здравство, по неколку часови протести што ги собраа демонстрантите на главниот плоштад Тахрир. Полицијата употреби боева муниција, гумени куршуми и солзавец за да ги растера.

Во соопштението се вели дека меѓу 200 повредени, 40 се припадници на безбедносните сили.

Повеќе од илјада Ирачани протестираа денеска во центарот на Багдад за да бараат работа и функционални јавни служби

Прочитајте и...  МОН и Комисијата за заразни болести без одлука за наставен модел, како ќе изгледа новата учебна година во другите земји?

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат