Германскиот комесар за источните покраини поднесе оставка по скандалот со изборот на премиер на Тирингија

Канцеларката Меркел ми кажа дека веќе не можам да бидам комесар на федералната влада за новите држави. По нејзиниот предлог побарав мое разрешување”, напиша Хирте.

Владиниот комесар за источните германски покраини Кристијан Хирте денеска најави оставка откако изминатите два-три дена се најде под жесток притисок од канцеларката Ангела Меркел, предизвикан од скандалот со изборот на премиерот на Тирингија со гласови на крајната десница, јави ДПА.

Заминувањето на Хирте доаѓа во време кога партијата на Меркел се справува со последиците од шокот од гласањето во малата држава Тирингија, во која премиерот беше избран со помош на екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АФД).

– Канцеларката Меркел ми кажа дека веќе не можам да бидам комесар на федералната влада за новите држави. По нејзиниот предлог побарав мое разрешување”, напиша Хирте на Твитер, пренесе ДПА.

Улогата на комесарот е да помага во процесот на интеграција на петте источни држави, вклучувајќи ја и Тирингија, дел од  Источна Германија пред повторното обединување на земјата во 1990 година.

Прочитајте и...  Британската влада ќе им плаќа 80 отсто од платите на самовработените

Хирте, исто така, е заменик шеф на демохристијаните на Меркел (ЦДУ) во оваа држава.

Тирингиските пратеници од централно-десничарската ЦДУ во средата гласаа заедно со пратениците на екстремно десничарската АФД  во соборувањето на актуелниот левоориентиран премиер на Тирингија.

АФД е анти-имигрантска партија, обвинета дека е засолниште на нацистичките симпатизери.

Се уште не се знае кога Хирте ќе ја напушти функцијата комесар, што е дел од Министерството за економски прашања, пренесе ДПА.

Прочитај повеќе

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат

Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Слободен печат

Северна Македонија и официјално стана член на НАТО, пишуваат грчките медиуми

Слободен печат

Во хотел „Молика” на Пелистер денеска во државен карантин ќе бидат сместени 90 лица

Слободен печат

ММФ: Коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потопло и суво време до вторник, од среда повторно врнежи

Слободен печат

И овој викенд е забранет престој на туристички места во Преспа

Слободен печат

Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради со пари од резервните фондови на станарите

Слободен печат

Негативни тестовите на 15 граѓани од Кочани

Слободен печат

Ноќеска полицијата привела 44 лица кои се шетале за време на полицискиот час

Слободен печат

АВМУ: Политичарите треба да ја почитуваат новинарската професија, а не да ги навредуваат новинарите

Слободен печат