23 C
Скопје

Фон дер Лајен предупредува: Унијата може да спречи поголем извоз на вакцини

Шефицата на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска предупреди дека Унијата може да го запре понатамошниот извоз на вакцина за коронавирус, откако Италија ја запре пратката за Австралија.

– Тоа не беше еднократно, рече претседателката на ЕК за деловниот весник Виртшафтсвоче.

Минатата недела Италија соопшти дека го блокирала извозот на 250.700 дози од вакцината на „АстраЗенека“ наменети за Австралија, посочувајќи дека има недостиг од вакцини во Европа, додека истовремено Австралија нема итна потреба од нив.

Бранејќи ја одлуката на Италија, Фон дер Лајен рече дека „АстраЗенека“ испорачала помалку од 10 проценти од тоа што Унијата порачала од декември до март.

Европската Комисија ја критикуваше англо-шведската компанија за неуспехот да го исполни својот распоред за испорака до ЕУ, истовремено доставувајќи ја сета нарачка за Велика Британија.

Според шемата на ЕУ, компанија што сака да извезува надвор од Унијата, треба да аплицира за дозвола до националната влада, која одлучува по консултација со Комисијата.
Портпаролот на канцеларката Ангела Меркел, Штефен Зајберт минатата недела истакна дека ЕУ снабдува вакцини на целиот свет – за разлика од земји, како на пример САД.
– Ние стоиме зад овој европски пристап, кој се разликува од американскиот, кога станува збор за производството, на пример, рече Зајберт.

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

Остави Коментар