ФИЛМСКА ПРЕМИЕРА: „Диви и среќни“ во „Синеплекс“

Актерката Јана Маринова, позната како поранешната газдарица Преслава на пансионот „Преспав“ од истоимената ТВ-серија, пред македонската публика лично ќе го претстави својот нов игран филм „Диви и среќни“, каде што таа се јавува како продуцент и главна улога. Филмот „Диви и среќни“ во режија на Мартин Макариев е возбудлива, акциона комедија што рекордно ги наполни киносалите во Бугарија, со што стана еден од најгледаните филмови за 2019 година. Бугарската публика и филмска критика го опишаа како „најзабавниот филм во последно време“ и „нешто сосема поинакво од типичните бугарски филмови“.

Главните актерки Јана Маринова и Луиз Григорова-Макариев изведуваат каскадерски акробации, скокаат од оган, возат бесни мотори и предизвикуваат судири со автомобили. Филмот имаше свои премиери ширум Европа и е првиот бугарски филм што обезбедил дистрибуција во Македонија. Досега бил прикажан во Лондон, Глазгов, Единбург и во Виена, а сега актерската екипа ќе биде домаќин и на скопската премиера во „Синеплекс“ на 13 февруари, а од истиот датум премиерно ќе се прикажува и во 3Д-Битола.

Прочитајте и...  Агенција за филм: Седум македонски премиери на „Синедејс“

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 17, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 8-9 февруари 2020)

Прочитај повеќе

Фестивал „Скопје синема сити“: Филм за „Њу ордер“ го отвора фестивалот на музички документарци

Тони Димков

Агенција за филм: Седум македонски премиери на „Синедејс“

Тони Димков

Фестивал на пантомима и физички театар: „Панфиз“ ќе се одржи на отворено пред МНТ

Тони Димков

ИФФК „Браќа Манаки“: Централен настан во чест на традицијата во Битола

Тони Димков

Излезе „Културен печат“ број 49 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков

Сонологија и мултимедија на ФМУ: ИРАМ/БузАр одбележа 20 години постоење

Тони Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Списание за литература, култура и уметност: „Современост“ со нов дизајн

Тони Димков

Книжевен жезол 2020: Во чест на поетските лауреати

Тони Димков

Фотоизложба на Роберт Јанкулоски: Лажни семејства во туѓ амбиент

Тони Димков

Компакт-диск: „Македонисимо“ на Трпчески и пријателите излезе под етикета на „Лин рекордс“

Тони Димков

Театарска премиера онлајн: Враќање кон човечката суштина со компјутерска поддршка

Тони Димков

Аудиовизуелна дејност: ДФРМ во европско друштво

Тони Димков