Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Министерот за здравство Венко Филипче во дебата на „360 Степени“ зборуваше за можното одложување на јавните собири за да се превенира ширење на коронавирусот, како и за тоа дали има можност да се одложат изборите кои се закажани за 12 април.

– Здравјето на луѓето е на прво место и мислам дека е рано да се зборува за предизборната кампања. Динамички ќе ја следиме ситуацијата, ќе гледаме како оди влезот на луѓе од ризичните региони, дали има сомнителни,ова е прашање коешто е издигнато на највисоко ниво во владата – рече Филипче.

Тој посочи дека епидемиолошките податоци коишто се причина за препорака за ограничувањето на јавни собири се од причина што има една пациентка којашто е заболена и неколку луѓе коишто се во домашна изолација и кои знаат од каде дошле, каде се упатиле, токму кога таму се планирале големи масовни собири и согласно анамнестичките податоци на пациентката, кога првпат се јавиле симптомите, колку време претходно била во инкубација, и сега сметале дека треба оваа мерка да важи за следната недела до петок на 6 март.

Прочитајте и...  Гелови за дезинфекција на раце ќе се поставуваaт во влезови на зградите во Општина Центар

Во однос на прашањето за одложување на изборите, Филипче вели дека се уште е рано да се зборува за тоа и дека според епидемиолошките податоци, треба да бидеме внимaтелни само во текот на следната недела до 6 март и дека тогаш завршува критичниот период којшто се поврзува со пациентката којашто се лекува, но дека ситуацијата интензивно се следи.

Прочитај повеќе

Лекар од Битола преку личното искуство ги посоветува граѓаните: При најмал сомнеж за коронавирус, бидете упорни и тестирајте се

Слободен печат

Косовскиот заменик-министер за здравство испратен во 14-дневна изолација

МИА Агенција

Се зголемува бројот на жртви и потврдени случаи на коронавирус во Грција

МИА Агенција

Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

МИА Агенција

Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат