Филипче: Добро е што во многу рана фаза се откриваат дел од заразените пациенти (ВИДЕО)

Ги следиме сите светски здравствени установи, истакна Филипче, ги анализираме сите публикации, искуства во дел од земјите, како и за мерките на околните земји.

На некој начин е добро што во многу рана фаза се откриваат дел од пациентите, а тоа значи дека здравствениот систем може да ја амортизира бројката на пациентите, рече министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата.

-Доколку некое лице е ностел на вирус, а нема никакви симтоми, а особено за коронавирусот, е добро заради тоа што се преземаат дополнителни мерки и може да се даде соодветна терапија- рече Филипче.

Ги следиме сите светски здравствени установи, истакна Филипче, ги анализираме сите публикации, искуства во дел од земјите, како и за мерките на околните земји.

-Со тестирање после инкубацискиот период, со почитување на прекинот на социјалните контакти, тоа е најдоброто што треба да се направи во нашата земја- рече Филипче.

Прочитајте и...  Градоначалничката на Битола порачува битолчани да бидат смирени и да дозволат да се води битката против коронавирусот

Викендов, потенцираше Филипче, ќе излеземе со детална статистика за тоа што досега се случува со бројот на пациенти, со дијаграми.

Прочитај повеќе

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс

Го откриваат присуството на вирусот за неколку минути: Овие земји развија брзи тестови за корона

Слободен печат

Актерката Ана Костовска од државниот карантин: Ова е за мене потврда дека можам да верувам на планот на одговорните во градов и државава

Слободен печат

Основното јавно обвинителство Охрид ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Слободен печат

Само еден пациент позитивен на коронавирус се лекува во болницата „8 Септември“

Слободен печат

Уште двајца заразени во Црна Гора, вкупно 84 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанската полиција стана вистински хит на социјалните мрежи (ВИДЕО)

Стравотна тишина и бројни полициски контроли на скопските улици (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Проповедник позитивен на коронавирус посетил 15 села во Индија, засега непознато колку луѓе заразил (ВИДЕО)

Слободен печат

Го бранеше Трамп со тезата дека коронавирусот е измама на демократите, па доби отказ од Фокс њуз

Слободен печат

Како изгледа кога полицијата интервенира во проблематичните делови на Париз (ВИДЕО)

Слободен печат

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ: Сите баратели на азил во Португалија ќе станат постојани резиденти

Слободен печат