Филипче: Добро е што во многу рана фаза се откриваат дел од заразените пациенти (ВИДЕО)

Ги следиме сите светски здравствени установи, истакна Филипче, ги анализираме сите публикации, искуства во дел од земјите, како и за мерките на околните земји.

На некој начин е добро што во многу рана фаза се откриваат дел од пациентите, а тоа значи дека здравствениот систем може да ја амортизира бројката на пациентите, рече министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција во Владата.

-Доколку некое лице е ностел на вирус, а нема никакви симтоми, а особено за коронавирусот, е добро заради тоа што се преземаат дополнителни мерки и може да се даде соодветна терапија- рече Филипче.

Ги следиме сите светски здравствени установи, истакна Филипче, ги анализираме сите публикации, искуства во дел од земјите, како и за мерките на околните земји.

-Со тестирање после инкубацискиот период, со почитување на прекинот на социјалните контакти, тоа е најдоброто што треба да се направи во нашата земја- рече Филипче.

Прочитајте и...  Голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 без претходно изложување на вирусот

Викендов, потенцираше Филипче, ќе излеземе со детална статистика за тоа што досега се случува со бројот на пациенти, со дијаграми.

Прочитај повеќе

Папата Франциск до светските политичари: Овозможете вакцината да биде достапна и на најсиромашните

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Франција даде зелено светло за употреба на тестови на плунка

МИА Агенција

За два дена во Црна Гора избувнале 56 пожари

Слободен печат

Повеќе од двесте илјади луѓе починаа од ковид-19 во САД

Слободен печат

Десетици демонстранти, повеќето жени, уапсени во Белорусија (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Невремето во Грција одзеде два животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар поразен од „лавовите“ во градското дерби

Слободен печат

ВО ЖИВО: Скептиците кои не веруваат во коронавирусот демонстрираат во Лондон

МВР за Јанкулоска: Сè уште немаме добиено никаква наредба за нејзино спроведување

Слободен печат

За 24 часа во Србија регистрирани 83 заразени со коронавирусот

Слободен печат

Нови 140 лица заразени со ковид19, шест лица починаа

Слободен печат