„Фејсбук“ се извини за навредливиот превод на претседателот Си Џипинг

Неговото име е преведено како „Г-дин Ш*пак“, а се појави на официјалните профили на Су Куи и нејзината канцеларија.

Фејсбук се извини за лошиот превод на името на кинескиот претседател Си Џипинг, всушност  ненамерно од бурмански јазик неговото име е преведено на навредлив збор, јави „Би-Би-Си“.

Грешката е откриена на вториот ден од официјалната посета на Си на Мјанмар.

Си вчера се состана со водачот на Мјанмар, Аунг Сан Су Куи, со кој разговараа околу зајакнувањето на билатералните односи.

Во објавата на Фејсбук на бурмански јазик за таа средба, името на Си било погрешно преведено на англиски јазик.

Неговото име е преведено како „Г-дин Ш*пак“, а се појави на официјалните профили на Су Куи и нејзината канцеларија.

Од Фејсбук велат дека станува збор за технички проблем.

-Решивме технички проблем што предизвика неправилен превод од бурмански на англиски јазик на Фејсбук. Ова не требаше да се случи и ние преземаме чекори за да се осигураме дека тоа нема да се повтори- изјави  портпаролот на Фејсбук, Енди Стоун.

Прочитајте и...  Над 100 деца заразени од коронавирус во Албанија

Бурманскиот јазик е официјален јазик во Мјанмар, каде го зборуваат две третини од населението.

Фејсбук потврди дека името на Си не е внесено во базата на податоци за превод од бурмански на англиски јазик.

Во случаи кога нема информации за еден збор, системот наменет за превод користи слични слогови, објаснуваат од компанијата.

Прочитај повеќе

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат

ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИТАЛИЈА: Уапсени три лица за детска порнографија

Слободен печат

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат