-7 C
Скопје

ЕУ ја презема водечката улога во промоција и заштита на демократијата ширум светот

По повод Меѓународниот ден на демократијата, Европска Унија препорачува да се преземат зголемени напори за да се заштити и зајакне демократијата како во ЕУ така и ширум светот.

Во заедничкото соопштение шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел и потпретседатлката на Европска комисија задолжена за демократија Дубравка Шуица, ги поздравија и ги поддржаа сите кои ширум светот се борат за демократските вредности.

– Демократијата се соочува со предизвици, која е влошена поради пандемијата со коронавирусот. Ширум светот се кршат граѓанските слободи, се потиснуваат независните медиуми и новинари, а се поткопуваат демократските институции. Расте поларизацијата, додека се намалува довербата на луѓето во демократските институции и праксата, се посочува во соопштението.

Исто така се истакнува и дека ЕУ ја презема водечката улога во промоција и заштита на демократијата ширум светот.

Прочитајте и...  Утре сончево, но студено со минимални температури до -11 степени

– ЕУ е заснована на силен ангажман на промоција и заштита на демократијата, заедно со човековите права и владеењето на законот. Без демократија, мир и стабилност не можат да постојат долгорочен развој и просперитет, се наведува во заедничкото соопштение. 

Поврзани вести

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат

Собраниска Комисија за финансирање и буџет: Продолжува амандманската расправа за државната каса за 2021 година

Слободен печат

Пораки од канцеларката Меркел: Сè уште има шанса за прва меѓувладина конференција со С. Македонија до крај на годината

Слободен печат

Контроверзниот доктор кој беше член на тимот на Трамп за борба против ковид-19 поднесе оставка

Слободен печат

Д-р Литовски: Признавањето на бугарски корени е исто како да речеме дека сега сме Бугари

Слободен печат

Американски експерт тврди: Ким Џонг Ун и неговото семејство се вакцинираа против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар