Еминентен албански хематолог почина од ковид-19 во болница во Тирана

Професорот е 70. жртва од почетокот на пандемијата во Албанија. 

Во Инфективната клиника во Тирана попладнево од Ковид-19 почина професор доктор Арјан Пуши, познат хематолог, со бројни научни трудови.

По заболувањто од опасниот вирус бил хоспитализиран во Клиниката, а последните денови видно му се влошила состојбата и бил интубиран.

Министерството за здравство и социјална заштита изрази длабоко сочувство до семејството на Пуши, кој е прва жртва меѓу албанските бели мантили од коронавирус.

Преку Фејсбук реагираше и претседателот Илир Мета, кој напиша дека смртта на Пуши е огромна загуба и побара од Владата поголема грижа за здравствените работници.

Професорот е 70. жртва од почетокот на пандемијата во Албанија.

Прочитајте и...  Реакција на Николоски по двете аудио снимки: Јас едно зборувам тие друго спинуваат

Прочитај повеќе

Плажите во Рио де Жанеиро ќе се отворат кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Короната нема да ја скрати колоната гласачи?!

Стотици заразени пациенти во Романија ги напуштија болниците

Слободен печат

Петковски: Очекувам ниска излезност и долго време да се прави влада, посакувам некој конечно да излезе со политичка визија за наредниве 10 години

Слободен печат

Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

Слободен печат

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Глигорова: Нудиме ослободување од должничкото ропство, враќање на извршителите во судството

Слободен печат

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска