-4.2 C
Скопје

Државниот обвинител на САД до „домашните терористи”: Да не сте помислиле на напади за време на инаугурацијата на Бајден, одговорот на државата ќе биде жесток

Вршителот на должноста државен обвинител на САД, Џефри Роузен ги предупреди потенцијалните „домашни терористи да не планираат нови напади додека Џо Бајден се подготвува да ја преземе претседателската функција”, затоа што одговорот на државата ќе биде соодветен, односно нема да се толерира насилство.

Во видео-снимка објавена утрово, Роузен ја повика јавноста да ги пренесе сите информации за потенцијални напади и други закани пред инаугурацијата на Бајден, појаснувајќи дека безбедносните сили се подготвуваат за можно насилство.

– Сакам да испратам јасна порака до секој што размислува за насилство, закани или други злосторства: нема да имаме толеранција за обидите за нарушување на мирното предавање на власта, вклучително и обиди за заземање владини згради. Нема да има изговори за насилство, вандализам или какво било какво незаконско дело, рече Роузен.

Прочитајте и...  Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар