6 C
Скопје

Драма во Германија: Автомобил удри во група луѓе, 12-годишно момче загина

Едно 12-годишно момче загина, а неколку лица се повредени кога автомобил денеска удри во група луѓе во градот Кемпен во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија.

Главната детективка од полициската управа во областа Фирзен, Антје Хејманс за „Билд” изјави дека засега нема докази дека возачот намерно удрил во луѓето.

До несреќата дошло кога возачот, Германец од Кемпен, од непозната причина околу 16:35 часот излетал од пат и удрил во група луѓе на тротоарот и на велосипедска патека.

Мајката на повреденото момче (39) и друг пешак (43) се тешко повредени во несреќата и со хеликоптер се пренесени во болница.

Според полицијата, возачот и уште едно двегодишно момче се здобиле со полесни повреди.

Прочитајте и...  Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 30 пациенти, вкупно се лекуваат 452

Поврзани вести

По препорака на СЗО: Комисија на ОН го симна канабисот од листата на најопасни наркотици

Слободен печат

Рекорден број на починати и хоспитализирани пациенти од ковид-19 за еден ден во САД

Слободен печат

Политико за блокадата на Македонија: Вархеји е премногу мек кон Софија, а ЕПП кон Борисов

Марина Дамческа

Франција ќе преземе активности против верскиот екстремизам, претрес ќе се врши на 76 џамии

Слободен печат

Германија ги продолжува ограничувањата поради пандемијата до јануари

Слободен печат

ВИДЕО I Заев: Конвенцијата на ОН за правата на лицата со попреченост се имплементира со силно темпо, продолжуваме според принципот „ништо за нив – без нив”

Слободен печат

Остави Коментар