Доминик Тим е противникот на Циципас, во полуфиналето подобар од Зверев

Австриецот Доминик Тим е вториот финалист на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако во полуфиналето го победи Александер Зверев. Тим за еден час и 35 минути со 7:5,6:3 го победи минатогодинешниот шампион и во финалето го очекува пресметка со Стефанос Циципас кој беше подобар од Федерер.

Во првиот сет, Зверев беше тенисерот кој прв имаше брејк топки, во третиот и во шестиот гем но не ги искористи. Казната го стигна во 12. гем кога сервираше за опстанок во сетот, а Тим ја искористи втората брејк топка за водство од 1:0 во сетови.

Одличниот Тим кој во групната фаза ги победи и Федерер и Ѓоковиќ, во шестиот гем ја користи третата брејк топка со која доаѓа до водство од 4:2 и рутински до чуваше водството до крајот на сетот што значеше и пласман во финалето.

Прочитајте и...  Нема да има тенис годинава

Прочитај повеќе

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат

Владата ќе им обезбеди минимална плата на сите спортисти

Слободен печат

Дарко Панчев: Пандемијата ќе ја победиме со дисциплина

Слободен печат