Доминик Тим е противникот на Циципас, во полуфиналето подобар од Зверев – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Доминик Тим е противникот на Циципас, во полуфиналето подобар од Зверев

Завршниот турнир ќе добие нов шампион бидејќи Германецот е поразен во полуфиналето во два сета.

Австриецот Доминик Тим е вториот финалист на завршниот Мастерс турнир во Лондон откако во полуфиналето го победи Александер Зверев. Тим за еден час и 35 минути со 7:5,6:3 го победи минатогодинешниот шампион и во финалето го очекува пресметка со Стефанос Циципас кој беше подобар од Федерер.

Во првиот сет, Зверев беше тенисерот кој прв имаше брејк топки, во третиот и во шестиот гем но не ги искористи. Казната го стигна во 12. гем кога сервираше за опстанок во сетот, а Тим ја искористи втората брејк топка за водство од 1:0 во сетови.

Одличниот Тим кој во групната фаза ги победи и Федерер и Ѓоковиќ, во шестиот гем ја користи третата брејк топка со која доаѓа до водство од 4:2 и рутински до чуваше водството до крајот на сетот што значеше и пласман во финалето.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.