Џонсон: Трамп е извонреден преговарач, нуклеарниот договор со Иран да го замениме со неговиот текст

– Претседателот Трамп е извонреден преговарач…Ајде да работиме заедно за да го замениме договорот од 2015 година со договорот на Трамп – рече Џонсон.

Британскиот премиер Борис Џонсон денес изрази подготвеност договорот за иранската нуклеарна програма од 2015 година да ја замени со нов текст кој го предложува американскиот претседател, оценувајќи дека Доналд Трамп е „извонреден преговарач“.

– Претседателот Трамп е извонреден преговарач…Ајде да работиме заедно за да го замениме договорот од 2015 година со договорот на Трамп – рече Џонсон за британската телевизиска мрежа Би-Би-Си и додаде дека тоа би било „добар начин за напредок“.

Изјавата на Џонсон е во спротивност со ставот на британската дипломатнија, која се залага за опстанок на постоечкиот договор.

Од моментот кога САД се повлекоа од договорот во 2018 година, Велика Британија, Франција и Германија, кои го потпишаа договорот, вложуваат напори со останатите потписници, Кина и Русија, за договорот да опстане.

Прочитајте и...  Два земјотреси во Кина

Лондон, Париз и Берлин денес го стартуваа механизмот за решавање на спорот кој е предвиден со договорот, за да го примораат Иран повторно да ги почитува своите обврски.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат