Џонсон: Трамп е извонреден преговарач, нуклеарниот договор со Иран да го замениме со неговиот текст - Слободен печат

Џонсон: Трамп е извонреден преговарач, нуклеарниот договор со Иран да го замениме со неговиот текст

– Претседателот Трамп е извонреден преговарач…Ајде да работиме заедно за да го замениме договорот од 2015 година со договорот на Трамп – рече Џонсон.

Британскиот премиер Борис Џонсон денес изрази подготвеност договорот за иранската нуклеарна програма од 2015 година да ја замени со нов текст кој го предложува американскиот претседател, оценувајќи дека Доналд Трамп е „извонреден преговарач“.

– Претседателот Трамп е извонреден преговарач…Ајде да работиме заедно за да го замениме договорот од 2015 година со договорот на Трамп – рече Џонсон за британската телевизиска мрежа Би-Би-Си и додаде дека тоа би било „добар начин за напредок“.

Изјавата на Џонсон е во спротивност со ставот на британската дипломатнија, која се залага за опстанок на постоечкиот договор.

Од моментот кога САД се повлекоа од договорот во 2018 година, Велика Британија, Франција и Германија, кои го потпишаа договорот, вложуваат напори со останатите потписници, Кина и Русија, за договорот да опстане.

Прочитајте и...  НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Лондон, Париз и Берлин денес го стартуваа механизмот за решавање на спорот кој е предвиден со договорот, за да го примораат Иран повторно да ги почитува своите обврски.

Прочитај повеќе

Четириесет официјални претставници ќе му поднесуваат извештај на Борис Џонсон за ЕУ

Слободен печат

Џафери го честита изборот на Коњуфца за нов спикер на косовското собрание

Слободен печат

Поради недоволен број на жени, оспорени овластувањата на македонската собраниска делегација во Стразбур

Слободен печат

По повеќе од две години конечно е подготвен планот на Трамп за израелско-палестински мировен процес

Слободен печат

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на Квим Тора

Слободен печат

Земјотрес го потресе Иран

Слободен печат

Остави Коментар

ten − 8 =

Прочитај повеќе

Жртва на „Јавна Соба“: Државата да ги казни тие што ми го нарушија угледот!

Мирослава Бурнс

Њујорк ja потврди позицијата на водечки глобален финансиски центар

Слободен печат

Албанската опозиција бара измени на територијалната поделба на земјата

Слободен печат

Стапуваат на сила препораките и мерките за загадување во Скопје и Тетово

Слободен печат

Деспотовски: Направивме целосен пресврт во економската политика со фокус на домашните компании

Слободен печат

Судскиот совет разреши судија

МИА Агенција